czwartek, 28 czerwca 2018

Awokado – tego tłuszczu nie musisz się obawiać

Choć podstawą naszego wyżywienia powinny być świeże i lokalne produkty, warto czasami – albo nawet trochę częściej – sięgnąć po specjały importowane z ciepłych krajów. W ciągu ostatnich kliku lat wielką popularność zdobyło awokado, które może być oryginalnym i zdrowym dodatkiem do wielu różnych dań.

Właściwości awokado


Awokado składa się głównie z tłuszczów jednonienasyconych, czyli tych najzdrowszych: podnoszą one poziom dobrego cholesterolu i jednocześnie obniżają poziom cholesterolu złego. Tłuszcze te dodatkowo zapobiegają chorobom takim jak nowotwory, miażdżyca czy też cukrzyca typu 2. Awokado zawiera dużą ilość potasu – mniej więcej tyle co dwa banany – oraz witamin z grupy B. Jest również źródłem odpowiadającego za prawidłowe trawienie błonnika, a także antyoksydantów luteiny i glutationu, które pomagają ogranizmowi chronić się przed niepożądanymi substancjami.

Jak wybrać dojrzałe awokado?


Importowane owoce bardzo często zrywane są niedojrzałe i takie też trafiają na sklepowe półki. Akurat w przypadku awokado taka praktyka jest uzasadniona, ponieważ zaczyna ono dojrzewać dopiero po zebraniu. Wcześniej jest twarde, gorzkie i niesmaczne. Jeżeli kupisz awokado w takim stanie, zostaw je na kilka dni – najlepiej w towarzystwie banana, który przyśpiesza dojrzewanie owoców – i zjedz dopiero wtedy, gdy będzie miękkie, a skórką z łatwością odejdzie od miąższu. W sklepie stopień dojrzałości tego owocu można sprawdzić po kolorze – powinien być on ciemnozielony, zbliżony do brązu. Jasnozielone, jaskrawe awokado będzie niedojrzałe.

Jak podawać awokado?


Przepisów na dania z awokado jest mnóstwo. Szczególnie warte polecenia jest guacamole, meksykanski dip podawany często z nachosami. Jego obowiązkowe składniki to oczywiście awokado, drobno posiekane cebula i czosnek, ostra papryka, sok z limonki oraz trochę posiekanej zieleniny. Można dodać także pomidora, który nadaje guacamole łagodniejszego, przyjemnego smaku.

Awokado świetnie nadaje się do różnego rodzaju sałatek, szczególnie tych z dużą ilością zielonolistnych warzyw. Dzięki swojej stosunkowo wysokiej kaloryczności awokado może być zamiennikiem mięsa lub sera. Sałatkę z tym owocem najlepiej przygotować przynajmniej godzinę przed podaniem i odstawić do „przegryzienia się”. Awokado straci wtedy mdły smak i nabierze aromatu innych składników.

Awokado można podawać również na słodko, np. w postaci kremu z dodatkiem kakao i miodu, posypanym świeżymi owocami jagodowymi. Smak takiego deseru jest zaskakujący i niecodzienny. Prawdziwi miłośnicy awokado powinni go koniecznie wypróbować!

Awokado można wykorzystać także do przyrządzania różnego rodzaju past do chleba. Świetnie smakuje też po prostu rozsmarowane na kromce pieczywa z dodatkiem pomidora i świeżej bazylii lub oregano. W takiej postaci jest najzdrowszym zamiennikiem masła lub margaryny.

Ciekawostki o awokado


Polska, praktycznie nieużywana nazwa tego owocu to „smaczliwka”.

Drzewko awokado można łatwo wyhodować z pestki, nawet w naszym, niezbyt dla niego przyjaznym klimacie. W tym celu należy trzymać pestkę zanurzoną do połowy w wodzie aż do momentu, w którym pęknie skórka i pojawi się zielony pęd. Wtedy trzeba przesadzić ją do ziemi i pamiętać o regularnym podlewaniu. Wkrótce łodyga stwardnieje i pojawią się małe listki.

Awokado owocuje dopiero po siedmiu latach.

Awokado jest najbardziej tłustym, a zarazem najmniej słodkim owocem.

Ze względu na swój lekko mdły smak awokado nie wszystkim odpowiada. Nie powinno to jednak zniechęcać osób, które chciałyby czerpać z jego zdrowotnych właściwości. Badania naukowe dowodzą, że można polubić każdy rodzaj pokarmu – w tym celu należy zjeść go około 13 razy. Większość osób przyzwyczaja się do nowego smaku znacznie wcześniej, zaledwie po kilku razach. Więc jeśli nie lubisz awokado – do dzieła, pora to zmienić!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz