niedziela, 8 kwietnia 2018

Ciekawe książki na wiosnę

Na szczęście tegoroczna zima odeszła wreszcie do historii, więc już niedługo będzie można rozkoszować się słońcem i piękną pogodą. Miłośnicy literatury mogą zmienić gruby koc i kubek gorącej herbaty na ławkę w parku i okulary przeciwsłoneczne. Lubicie czytać na zewnątrz, czy może przeszkadzają Wam hałasy, owady i inne niedogodności? Dajcie znać w komentarzach. A tymczasem – propozycje lektur na wiosnę!



Józef Hen – „Mój przyjaciel król. Opowieść o Stanisławie Auguście”

Wznowienie powieści opowiadającej o życiu ostatniego polskiego króla pióra wybitnego pisarza Józefa Hena. Stanisław August przedstawiony jest tutaj w nieco innym świetle, niż zwykło się o nim mówić: nie jako miękki i pozbawiony talentu do władania krajem człowiek, ale jako postać z określonymi zamierzeniami, programem, którego realizację utrudnia mu magnateria. Ten ciekawy i nieoczywisty portret osadzony jest mocno w realiach historycznych, choć nie brakuje tutaj także szczypty fantazji.






David Foster Wallace – „Niepamięć”

Pozycja dla miłośników krótkiej formy literackiej. David Foster Wallace to amerykański, nieżyjący już pisarz, który pomimo dość skąpego dorobku literackiego zdobył wielkie uznanie na świecie. Na język polski zostały przetłumaczone dwie jego książki (opowiadania i zbiór esejów), a teraz na rynek wchodzi trzecia. Opowiadania Wallace’a koncentrują się na jednostkowych bohaterach: nauczycielu, uczniu, dziennikarzu, specjaliście od reklamy czy… samobójcy. Autor konstruuje bogate portrety psychologiczne postaci.






Lutz Seiler – „Kruso”

Debiutancka powieść niemieckiego poety, która szybko zyskała status kultowej, a prawa do tłumaczenia sprzedały się w ponad 20 krajach. Główny bohater trafia na bałtycką wyspę Hiddensee, zlokalizowaną na uboczu Europy, w nieco innym świecie. Poznaje tytułowego Kruso, który jest lokalnym guru społeczności pracowników sezonowych, którzy przybywają na wyspę, by uciec przed dotychczasowym życiem. Czy obietnice o zyskaniu





Peter Wohlleben – „Duchowe życie zwierząt”

Autor bestsellerowego „Sekretnego życia drzew” powraca z opowieścią o istotach, które są nam jeszcze bliższe. Autor, korzystając z najnowszych badań, a także własnych obserwacji pokazuje, że życie zwierząt i ludzi wbrew pozorom tak bardzo się od siebie nie różni. Czy odczuwanie emocji jest dla zwierząt czymś oczywistym? Jak daleko postępuje ich świadomość i uczuciowe zaangażowanie? Wohlleben udziela odpowiedzi na te i wiele innych pytań.







I na koniec coś dla fanów Harry’ego Pottera. Trzy książeczki J. K. Rowling – „Baśnie Barda Beedle’a”, „Quidditch przez wieki” oraz „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, uzupełniające główną serię, zostaną po raz kolejny wydane po polsku (premiera 15 marca). Poprzednie wydania z 2002 r. i 2008 r. dawno się wyprzedały. Jeśli nie udało Wam się ich jeszcze przeczytać, teraz macie okazję!

Źródła obrazków: światksiążki.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz