poniedziałek, 19 listopada 2018

Co słychać w literaturze?

Gdy zmrok zapada po godzinie 16.00, najwyższy czas, by zaopatrzyć się w lektury na jesienno-zimowe wieczory. Jest w czym wybierać, ponieważ w Polsce rocznie wydawanych jest ok 27 tys. książek – czyli więcej, niż ktokolwiek jest w stanie przeczytać w ciągu życia (o ile nie pochłania jednej pozycji dziennie już od wczesnego dzieciństwa). Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że taki wydawniczy wynik jest imponujący, jednak inne państwa europejskie, np. Wielka Brytania, Niemcy czy Hiszpania mogą pochwalić się znacznie większą liczbą nowości. Są to odpowiednio 184, 93 i 76 tysięcy. Oczywiście nie bez znaczenia jest tutaj liczba użytkowników języka, którym mówi się w danym kraju – prowadzenie Brytyjczyków nie powinno nikogo dziwić.

Poniżej trzy intrygujące propozycje.


Josef Škvorecký – Scherzo capriccioso. Wesoła fantazja na temat Dvořáka

Książka opowiada o najsłynniejszym czeskim kompozytorze – Antonínie Dvořáku i jego pobycie w Stanach Zjednoczonych. To tam skomponował swoją wspaniałą symfonię „Z nowego Świata”, którą po raz pierwszy zagrał w prestiżowym Carnegie Hall w 1893 roku. Josef Škvorecký był jednym z najbardziej znanych czeskich pisarzy. Napisał m. in. Przypadki inżyniera ludzkich dusz, Tchórzy, Batalion czołgów. Jego powieści były wielokrotnie ekranizowane.

Arnold Lobel – Wielbłądzica baletnica i inne bajki

Książeczka dla najmłodszych napisana przez mistrza dziecięcej literatury, a przetłumaczona przez Wojciecha Manna. Zawiera opowiadania o wielbłądzicy, hipopotamie, niedźwiedziu i innych zwierzątkach, które przeżywają pouczające, ciepłe i mądre przygody. Arnold Lobel znany jest z cyklu książeczek o Żabku i Ropuchu.

Henry James – Echo

Koniec wieku XIX. Zamożny Amerykanin wraz z dwiema córkami przyjeżdża do Paryża, by zakosztować europejskiego życia. Jedna z dziewcząt szybko znajduje dwóch wielbicieli, którzy będą musieli ze sobą rywalizować… Autor konstruuje lekką komedię, w której tle czai się satyra na snobistyczne europejskie społeczeństwo. Powieść ukazuje się w Polsce po raz pierwszy, po ponad 100 latach od publikacji w oryginale.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz