czwartek, 26 kwietnia 2018

Najlepszy hummus – przepis podstawowy

Hummus robi ostatnio w Polsce wielką karierę. Nie ma się czemu dziwić – jest to smaczne, pożywne, zdrowe i niedrogie smarowidło, które świetnie zastępuje serki i inne pasty do smarowania. Smak hummusu jest dość nietypowy i trzeba się do niego przyzwyczaić, ale jeśli komuś zasmakuje, to gwarantuję, że będzie po niego sięgał co rusz!



A mój przepis na hummus jest następujący:

Składniki:

ciecierzyca, paczka 500 g
pasta tahini, 2-3 łyżki
sok z cytryny, jedna łyżka
czosnek, jeden ząbek
ew. kilka łyżek zimnej wody
Trudno jest podać dokładne proporcje, bo wiadomo, że każdemu smakuje nieco inaczej doprawiona pasta, ale dla mnie właśnie te są w sam raz. Jeśli nie wiecie, jak zrobić pastę tahini, już tłumaczę. Paczkę sezamu (może być dowolny rodzaj) wrzucamy na mocno rozgrzaną patelnię i chwilę prażymy. Po ostudzeniu mielimy w młynku do kawy (mam specjalny tylko do różnych ziaren), a potem blendujemy (jeśli macie blender o dużej mocy, to można pominąć młynek). Gdy z masy zacznie wydzielać się olej, jest gotowa (ja blenduję ok. 5-10 min).

Gdy mamy już pastę, reszta przepisu na hummus jest banalna. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to by zamoczyć ciecierzycę na noc, najlepiej z dodatkiem sody oczyszczonej – wtedy szybciej się ugotuje. Do wody, w której gotujemy ciecierzycę, również należy dodać nieco sody. Po takim całonocnym moczeniu wystarczy gotować ją ok. godziny.

Lekko ostudzoną ciecierzycę blendujemy z sokiem z cytryny, przetartym przez praskę lub startym na tarce czosnkiem oraz pastą tahini (najlepiej stopniowo dodawać do smaku). Pod koniec można dodać nieco wody, by hummus był bardziej smarowny.

A najlepszym dodatkiem do przepisu podstawowego jest pieczona papryka (w całości włożyć na pół godziny do piekarnika nagrzanego na 180 stopni). Później należy ją obrać, zblendować i dodać do hummusu razem z papryką w proszku. Można też dodać łyżkę koncentratu pomidorowego. Pycha!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz