sobota, 9 czerwca 2018

Czarna porzeczka – pyszny sok zamiast tabletki?

Czarna porzeczka – roślina z gatunku agrestowatych. Jej cechą charakterystyczną jest silny aromat owoców i liści. Stąd prawdopodobnie biorą się jej nazwy ludowe: smrodina, smrodynia, smrodyńki.

Jeżeli smak surowego owocu i jego charakterystyczny zapach może rzeczywiście odpowiadać tylko smakoszom, to sok z czarnej porzeczki lubią chyba wszyscy. Ze względu na bardzo dużą zawartość witaminy C (100 g czarnych porzeczek pokrywa 258% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę), owoc ten powinien być stałym elementem zdrowej diety. W medycynie ludowej sok z czarnej porzeczki jest stosowany jako lek na przeziębienie, migrenę, reumatyzm. Witaminę C wspierają tu antocyjany – naturalne związki znajdujące się w skórkach czarnych porzeczek, które mają właściwości przeciwzapalne i łagodzą ból gardła. Tradycyjnie poleca się picie soku w stanach osłabienia organizmu oraz przy anemii.

Aby zachować organizm w dobrej kondycji i zdrowiu, polecamy codziennie wypijać szklankę świeżo tłoczonego soku jabłkowego z przetartymi porzeczkami. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów przeziębienia rekomendujemy gorącą herbatę z dodatkiem porzeczkowego soku zagęszczonego. W stanie przemęczenia i długotrwałego stresu – najlepiej skorzystać z naszych przepisów i dodawać przecier porzeczkowy do różnych smakołyków – gofrów, deserów owocowych, lodów lub jako polewę do naleśników. Wysoka zawartość witaminy C w czarnej porzeczce, przyspiesza przemianę materii, błonnik zawarty w surowych owocach – ułatwia trawienie. Dzięki tym właściwościom przetwory porzeczkowe dodane do deserów mogą zmniejszyć wyrzuty sumienia spowodowane zjedzeniem słodyczy, a wręcz poprawić nastrój.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz