sobota, 1 września 2018

Burak – zdrowy, smaczny i tani.


Burak zawiera dużo kwasu foliowego, który jest witaminą z grupy B. Bierze on udział w powstawaniu substancji neurostymulujących: serotoniny i noradrenaliny. Serotonina działa uspokajająco i  zapewnia zdrowy sen. Noradrenalina jest odpowiedzialna za aktywność i dynamikę w ciągi dnia.

Kwas foliowy w odpowiedniej ilości jest niezbędnym składnikiem do prawidłowego rozwoju płodu.


Drugim bardzo ważnym składnikiem buraka jest betanina. Jest ona bardzo silnym antyoksydantem, czyli ma działanie przeciwutleniaczem. Dzięki czemu burak ma działanie przeciwnowotworowe. Betanina działa także przeciwirusowo i przeciwbakteryjnie.


Betanina w połączeniu z kwasem foliowym obniża poziom aminokwasu homocysteiny. Zmniejsza tym samym ryzyko rozwoju miażdżycy. Buraki pomagają unormować poziom cholesterolu. Regulują ciśnienie krwi, zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki.


Buraki działają na organizm odkwaszająco i oczyszczająco. Zawierają dużo soli mineralnych (żelazo, wapń, magnez, potas, mangan, sód, miedź, chlor, fluor, cynk, bor, lit, molibden, kobalt), w tym bardzo rzadkie: rubid i cez.


Burak jest łatwo dostępny przez cały rok. W dodatku jest tani. Można go jeść pod tak różnymi postaciami, że nie powinien nam nigdy się znudzić. Oczywiście jak we wszystkim, tak i w jedzeniu buraka należy zachować umiar. Chyba, że jest wyraźne wskazanie lekarza do stosowania specjalnej diety. Stosuje się bowiem to warzywo jako wspomaganie leczenie niektórych chorób nowotworowych, np. białaczki.

Burak ma dość wysoki indeks glikemiczny (IG=64), na co muszą zwrócić uwagę cukrzycy. Botwina (młode buraczki jedzone razem z liśćmi) ma dużo kwasu szczawiowego, który wiąże w organizmie wapń w szczawiany wapnia. Są to nierozpuszczalne kryształki powodujące bóle stawów i tworzące kamienie nerkowe.

 
Jeżeli jednak nie cierpimy na cukrzycę i nie mamy problemu z kamieniami nerkowymi, to możemy zajadać się ćwikłą z chrzanem lub bez, sałatkami warzywno-buraczanymi i w dodatku popić barszczem lub kiszonym sokiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz