sobota, 27 października 2018

Dynia. Właściwości odżywcze.

Dynia. 

Nie ważne jak wygląda, czy jest wielka i pomarańczowa, czy mała i w paski. Wszystkie gatunki dyni maja te same właściwości zdrowotne, różnią się smakiem (niewiele, ale jednak) oraz grubością skórki. Ostatnio dużą popularnością zaczęła cieszyć się dynia hokkaido, ponieważ ma miękka skórkę i łatwo uprawiać ja w przydomowych ogródkach.

Co zawiera dynia?


– Beta-karoten. Jest to silny antyutleniacz, który ma duże znaczenie w profilaktyce przeciwnowotworowej oraz spowalnia starzenie się organizmu. Beta-karoten przekształca się w organizmie w witaminę A, która wzmacnia oczy, przeciwdziała chorobom układu krążenia oraz krzywicy u dzieci.
– Potas. Utrzymuje równowagę elektrolitów w organizmie i sprawia, że mięśnie dobrze funkcjonują.
– Witaminy z grupy B, zwłaszcza B2. Witaminę C, która wzmacnia układ odpornościowy. Witaminę E – antyoksydant. Witaminę PP, kwas foliowy i pantotenowy. Fosfor, wapń, magnez, żelazo, cynk i selen.

Dynia działa odkwaszająco na organizm i przyspiesza przemianę materii. Zawiera dużo błonnika i celulozy, jest niskokaloryczna i dlatego, pomimo wysokiego indeksu glikemicznemu (IG=75) jest polecana osobom odchudzającym się. Pomaga ciężarnym zwalczyć mdłości i wymioty. Gotowana dynia stosowana jest także pomocniczo przy nieżytach przewodu pokarmowego oraz uporczywych zaparciach.

Dynia gościła na polskim stole „od zawsze”, ale w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy renesans. Nie ma się czemu dziwić, biorąc pod uwagę jej wielkie wartości odżywcze i prozdrowotne, oraz fakt, że jest bardzo wdzięcznym materiałem do obróbki kulinarnej. Dynię możemy jeść na ostro jako dodatek do mięs, na słodko jako kompot lub dżem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz